Andrzej Kolat – Prezes Zarządu
Andrzej Kolat absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej. Uzyskał tytuł Master of Business Administration w International Business School przy WSZiP im. L.Koźmińskiego w Warszawie. Absolwent wielu studiów podyplomowych m.in. Energetyka Jądrowa (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Zarządzanie Projektami (Politechnika Śląska w Gliwicach). Ekspert podczas obrad Okrągłego Stołu Energetycznego Polska-USA w Waszyngtonie, wielkokrotny uczestnik misji gospodarczych, ekspert Międzynarodowej Agencji Energetyki (Indie 2009, Korea Południowa 2010). Członek Rad Nadzorczych w spółkach w kraju i za granicą. Przez wiele lat zarządzał spółkami Skarbu Państwa, ale również podmiotami z sektora prywatnego i z kapitałem zagranicznym. Dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju Tauron Polska Energia S.A., Dyrektor Ds. Kluczowych Klientów Alstom Power sp. z o.o., Wiceprezes Zarządu Enea Serwis sp. z o.o., Wiceprezes Zarządu Elwo S.A. Dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Roman Kaczmarczyk – Członek Zarządu
Absolwent wydziałów: zarządzania i marketingu oraz informatyki w zarządzaniu Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Studia podyplomowe MBA na National-Louis University.
W latach 2014–2024 pełnił funkcję Burmistrza Lądka-Zdroju.
Posiada dużą wiedzę na temat regulacji i procedur związanych z inwestycjami oraz działalnością inwestycyjną, włączając w to znajomość kluczowych trendów, praktyk i zasad rynku szeroko pojętej energii, a szczególnie odnawialnych źródeł energii w tym geotermii.
Jest kreatywny, dzięki czemu w pracy przeważa innowacyjność, operatywność, pomysłowość, wyobraźnia.
Wieloletnie doświadczenie związane z projektowaniem, wdrażaniem, finansowaniem, pozyskiwaniem środków, wykonywaniem zadań w zakresie odnawialnych źródeł energii, transformacji energetycznej, ekologii i eko-ekonomii.
Podczas piastowania funkcji Burmistrza Lądka-Zdroju wykonał i wdrożył nowatorską koncepcję pełnej samowystarczalności energetycznej gminy w oparciu o własne zasoby OZE (gminna farma FV, geotermia płytka i głęboka, gminna spółdzielnia energetyczna). Jest to pionierskie przedsięwzięcie w tej części Europy. Jednym z przykładów jest budowa eksperymentalnego, samowystarczalnego energetycznie przedszkola z oddziałem żłobkowym – w oparciu o 9 otworów geotermii płytkiej i pomp ciepła zasilanych wyłącznie energią elektryczną i cieplną w 100% z własnego OZE.
Czynnie uczestniczy w pracach, konferencjach, sympozjach, ministerstw i instytucji związanych z energią i klimatem, NFOŚiGW, PAN, AGH, Politechniki Wrocławskiej, Europejskiego Centrum Geotermii w Poczdamie, Uniwersytetu Geotermalnego w Islandii, Uniwersytetu Bergen w Norwegii.
Prelegent i sygnatariusz kolejnych edycji PRECOP 24–28 do Szczytu Klimatycznego Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
Reprezentował Polskę w The High-Level Round Table on the Decarbonisation of the Heating Sector w Komisji Europejskiej w Brukseli w 2018 r.
Wyróżniony wieloma nagrodami w zakresie zarządzania, transformacji energetycznej, innowacji, energetyki odnawialnej m.in.:
- laureat 1 miejsca Smart City Awards 2023 wspólnie w firmą ORANGE POLSKA
- laureat 1 miejsca Samorządowy Lider Zarządzania – TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA MIAST 2023 – Local Government Leaders of Governance 2023 Piła (Polska) – Norwegia
- laureat 1 miejsca w konkursie Instytutu Polityki Energetycznej i Agencji Rozwoju Przemysłu Energetyczny Inwestor Roku 2023
- laureat 1 miejsca w konkursie Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd w Polsce 2023
- główna nagroda Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza dla najlepszej gminy w Polsce w zakresie transformacji energetycznej 2023
- laureat 1 miejsca konkursu INNOWACYJNY SAMORZĄD 2024 organizowanego przez Polską Agencję Prasową (PAP) oraz 4 ministerstw