PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona sp. z o.o. (wcześniej NYSAGAZ Sp. z o.o.) jest koncesjonowanym przedsiębiorstwem zajmującym się wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji gazowej, a także doradztwem technicznym w ww. zakresie. Spółka koncentruje się na wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, których celem jest:
- realizacja nowych projektów inwestycyjnych polegających na budowie źródeł wytwórczych (kotłownie gazowe, gazowe układy kogeneracyjne, powietrzne pompy ciepła itp.);
- realizacja projektów inwestycyjnych ukierunkowanych na poprawę jakości powietrza atmosferycznego oraz likwidację niskiej emisji, m.in. poprzez wymianę węglowych źródeł na źródła gazowe;
- realizacja projektów inwestycyjnych ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej instalacji energetycznych (źródła ciepła i energii elektrycznej, systemy dystrybucji ciepła);
- świadczenie usług ukierunkowanych na ograniczanie kosztów dostaw ciepła do odbiorców końcowych (m.in. poprzez wydzierżawianie od klientów źródeł wytwórczych i przeprowadzanie procesu optymalizacji kosztów wytwarzania ciepła);
- rozwój oferty produktowej.
Spółka pełni funkcję centrum kompetencyjnego Grupy Kapitałowej PGNiG TERMIKA w obszarze energetyki rozproszonej, realizuje strategię całej Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w obszarze rozwoju gazowych układów kogeneracyjnych i trikogeneracyjnych małej i średniej mocy.
Kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu zdobyte na rynku polskim oraz wsparcie w postaci zasobów Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Banku Ochrony Środowiska S.A. pozwalają nam oferować Klientom korzystne warunki współpracy.
Obszar działalności
Spółka prowadzi działalność na terenie całego kraju, a swoje źródła wytwórcze posiada aktualnie na terenie dwunastu województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, lubelskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.
Istniejące źródła wytwórcze:
- Bytom Odrzański
- Świeradów Zdrój
- Biały Bór
- Olsztyn
- Gdańsk
- Bydgoszcz
- Tuchów
- Rzeszów
- Mława
- Zieleniewo
- Golczewo
- Chociwel
- Krzeszowice
- Śrem
- Radzymin
- Żory
- Jadwisin
- Lądek-Zdrój
- Czarna
- Mrzeżyno
- Dźwirzyno
- Krynica-Zdrój
- Wisła
- Złockie
- Zakopane
- Konstancin-Jeziorna
- Kołobrzeg
- Dąbki
- Jastrzębie-Zdrój
- Toruń
- Warszawa
- Dywity
- Dęblin
- Przemyśl
Kotłownie lokalne
Spółka prowadzi eksploatację kilkudziesięciu kotłowni gazowych o mocy od 100 do 300 kW zasilających bezpośrednio bloki mieszkalne.
Kotłownie zbiorcze
Spółka prowadzi również eksploatację kilkunastu kotłowni o mocach od 500 do 800 kW zasilających grupy kilku budynków.
Kotłownie osiedlowe
Spółka prowadzi również eksploatację źródeł wytwórczych o mocach od 1 do 7 MW w dedykowanych budynkach, które zasilają bloki mieszkalne oraz domy jednorodzinne. Ciepło jest rozprowadzane siecią ciepłowniczą z wykorzystaniem indywidualnych węzłów cieplnych.
Kotłownie miejskie
Spółka prowadzi eksploatację kotłowni miejskiej w Dęblinie (Centralna Ciepłownia w Dęblinie). Jej właścicielem jest Skarb Państwa, a zarządzana jest przez Agencję Mienia Wojskowego Oddział Regionalny w Lublinie. W Ciepłowni zainstalowane są dwa kotły węglowe WRp-12 nr 1 i WR-25 nr 2. Roczny wolumen sprzedaży ciepła kształtuje się na poziomie ok. 200 tys. GJ. Miejska sieć ciepłownicza o długości ponad 16 km zasila 62 odbiorców zapewniając dostawy ciepła przez cały rok. Moc zamówiona przez odbiorców wynosi ok. 38 MW.
Aktualnie finalizowane są prace związane z realizacją zadania inwestycyjnego pn.: “Modernizacja Instalacji Oczyszczania Spalin dla kotłów WR-25 nr 2 i WRp-12 nr 1”. W ramach zadania inwestycyjnego zamontowany został filtr workowy dla kotła WR-25 nr 2 oraz układ kanałów umożliwiający pracę kotła WRp-12 nr 1 z tym filtrem workowym. Po zakończeniu modernizacji Centralna Ciepłownia w Dęblinie istotnie ograniczy emisję pyłów do powietrza (do poziomu 30 mg/Nm3), a jej parametry zostaną dostosowane do wymogów wynikających z Dyrektywy MCP.
Zespoły kogeneracyjne
Spółka prowadzi również eksploatację gazowych układów kogeneracyjnych oraz trigeneracyjnych (współpracujących z chłodziarkami absorpcyjnymi). Źródło wytwórcze wyposażone w gazowy agregat kogeneracyjny zapewnia pokrycie podstawy zapotrzebowania na ciepło na potrzeby ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) produkcją jednostki kogeneracyjnej, z kolei kotły gazowe pełnią funkcję źródeł szczytowo-rezerwowych (zapewniają pokrycie szczytowego zapotrzebowania na ciepło oraz pełnią funkcję źródła rezerwowego w okresach przeglądów i remontów planowych jednostek kogeneracji). Energia elektryczna wytwarzana w jednostkach kogeneracji sprzedawana jest bezpośrednio do klientów, zapewnia pokrycie potrzeb własnych obiektów, w których jednostki kogeneracji są zabudowane oraz innych obiektów należących do Spółki (z wykorzystaniem zasady TPA). Powstające nadwyżki energii elektrycznej odsprzedawane są do lokalnej sieci elektroenergetycznej.
Co wyróżnia naszą ofertę?
PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona sp. z o.o. jest mikroprzedsiębiorstwem multienergetycznym, podchodzącym z dużą starannością do każdego posiadanego źródła wytwórczego. Spółka dokłada starań, by swoją ofertę dopasować do indywidualnych wymagań Klientów i dostarczać usługi najwyższej jakości po konkurencyjnych cenach.
Spółka świadczy usługi zarówno dla klientów przemysłowych, komunalnych, jak i jednostek samorządu terytorialnego na terenie całego kraju. Oferta Spółki obejmuje kompleksowe i elastyczne rozwiązania technologiczne i handlowe dopasowane do indywidualnych potrzeb Klientów. Mając na uwadze oczekiwania Klientów dotyczące zapewnienia komfortu cieplnego na konkurencyjnych warunkach cenowych, Spółka w toku prowadzonych negocjacji uzgadnia z Klientami korzystny dla obu stron model współpracy.
Jednym z oferowanych Klientom wariantów współpracy jest budowa przez Spółkę nowego źródła wytwórczego o parametrach dopasowanych do potrzeb klienta (m.in. w drodze zastąpienia wyeksploatowanego źródła należącego do Klienta). W takim wariancie współpracy Spółka odpowiada za wszelkie kwestie związane z wykonywaniem projektów, uzyskiwaniem pozwoleń i decyzji administracyjnych, ponoszeniem nakładów finansowych na budowę instalacji, a następnie zapewnienia jej bieżącej eksploatacji przez okres 10–15 lat. Po stronie Klienta pozostają jedynie skalkulowane koszty zakupu energii elektrycznej i ciepła/chłodu po cenach konkurencyjnych w stosunku do ofert innych dostawców.
W wariancie współpracy dotyczącym już istniejących źródeł wytwórczych Spółka oferuje Klientom (m.in. Spółdzielniom oraz Wspólnotom Mieszkaniowym, przedsiębiorstwom komunalnym) możliwość podjęcia współpracy oparty o wydzierżawienie przez Spółkę obiektów wytwórczych (kotłownie gazowe, solarne źródła ciepła itp.) należących do Klienta. W oferowanym modelu współpracy Spółka odpowiada za całokształt spraw związanych z eksploatacją wydzierżawionych źródeł wytwórczych, ponosi koszty ich funkcjonowania, w tym koszty bieżącego serwisowania i przeglądów oraz pokrywa koszty związane z usuwaniem bieżących awarii (usługi serwisowania źródeł wytwórczych mogą zostać przejęte przez personel Spółki lub powierzone dotychczasowym partnerom Klienta). Po stronie Klienta pozostaje jedynie zakup ciepła od Spółki po cenach konkurencyjnych w stosunku do kosztów samodzielnego prowadzenia tych źródeł. Podkreślenia wymaga fakt, iż spółka PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona sp. z o.o. jest koncesjonowanym przedsiębiorstwem ciepłowniczym, dlatego ceny i stawki opłat, które obowiązują w rozliczeniach z Klientami są najpierw uzgadniane między Stronami Umowy, a następnie zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, co dla Klientów stanowi dodatkową gwarancję konkurencyjności cen ciepła.