Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie
W dniach 14–15 kwietnia 2025 roku w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w Sopocie odbyła się V edycja Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego. To prestiżowe wydarzenie stało się jednym z najważniejszych spotkań dla przedstawicieli administracji samorządowej, centralnej, biznesu oraz ekspertów, którzy wspólnie podejmują debatę na temat wyzwań stojących przed polskimi samorządami, szczególnie w aspekcie ich finansów. Kongres, będący platformą dialogu umożliwia wypracowanie rozwiązań i wymiany informacji o najnowszych trendach w zarządzaniu, które przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności i poprawy jakości życia mieszkańców.
Spółkę PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona na Kongresie reprezentowł Członek Zarządu – Roman Kaczmarczyk.
14.04.2025 r. Jak dekarbonizować aktywa ciepłownicze i finansować rozwój sieci ciepłowniczej w miastach?
Prowadzenie:
Robert Jeszke – Zastępca Dyrektora IOŚ-PIB ds. zarządzania emisjami, Kierownik KOBIZE
Panelistki/ści:
Andrzej Gajewski – Prezes Zarządu, ORLEN Termika
Roman Kaczmarczyk – Członek Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona sp. z o.o., w latach 2014–2024 Burmistrz Lądka-Zdroju
Piotr Kuczera – Prezydent Miasta Rybnika
Mikołaj Raczyński – Wiceprezes Zarządu ds. inwestycji, Polski Fundusz Rozwoju
RELACJA:
GOSPODARZ: ORLEN Termika
Pan Roman Kaczmarczyk, Członek Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona
- Unia Europejska nie zamierza zawracać ze ścieżki dekarbonizacji. Odpowiedzią na głosy krytyczne są starania poprawiające niedoskonałości sposobu wdrażania polityki klimatycznej, w żadnym razie zmiana jej kierunku. Czy w firmie, którą Pan reprezentuje – w kontekście wytwarzania i dostarczania ciepła – traktujecie to jako wykonalne wyzwanie (redukcja emisji, dekarbonizacja), czy raczej jako mechanizm hamulcowy?
- Nawiązując do ciepłownictwa rozproszonego, wspieranego przez coraz lepsze programy (dofinansowanie), jakie Pana zdaniem inwestycje powinny realizować podmioty sektora ciepła sieciowego, żeby ceny ciepła nie spowodowały odłączania się od sieci? Jak poradzić sobie z tym np. w mieście uzdrowiskowym (niska emisja, mała gęstość zabudowy, trudniej iść w ciepło sieciowe)? Jeśli nie ciepło sieciowe to co?
Pan Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika
- Wiemy o współpracy Miasta Rybnik z Orlen Termiką. Czy na bazie doświadczeń w tym zakresie mógłby Pan opisać obecną i pożądaną rolę samorządu w transformacji energetycznej?
- Czy położenie Rybnika w uprzemysłowionym regionie, w tym w sąsiedztwie elektrowni, może wspierać/wzmacniać współpracę oraz efekty synergii między podmiotami samorządowymi i przemysłowymi tak, aby obu przyniosło to korzyści na ścieżce dekarbonizacji?
Pan Andrzej Gajewski, Prezes Zarządu, Orlen Termika
- Polska z dość dużym udziałem ciepła sieciowego jest dość specyficzna na tle UE. Czy mógłby Pan porównać duże i małe systemy ciepłownicze? Jak ewentualne różnice przekładają się na specyfikę wyzwań, a także na och postrzeganie w kontekście ryzyka i możliwości (szans)?
- Mamy przy dużych systemach ogromny potencjał kogeneracji, ale czy to nadal dobry kierunek? Jak powinien wyglądać docelowy miks ciepłowniczy w dużym mieście?
Pan Mikołaj Raczyński, Wiceprezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju
- Jak Pan postrzega rolę takiej instytucji jak PFR w transformacji energetycznej? Czy PFR ma już jakieś doświadczenia w tym zakresie, którymi warto się pochwalić (powielać)?
- Czy (i jaką) widzi Pan rolę dla PFR w kontekście zbliżającego się wdrożenia ETS2 i związanych z nim wyzwań dla samorządów i gospodarstw domowych (w tym krótkiego okresu na ewentualną reakcję/inwestycje, które złagodziłyby bolesne skutki tego systemu)?
- Jak pozyskać wsparcie spełniając jednocześnie zaostrzające się wymogi dotyczące efektywnych systemów ciepłowniczych?
15.04.2025 r. Jak samorządy mogą skutecznie zarządzać zieloną energią? Korzyści z bilansowania energii elektrycznej jako fundament optymalizacji kosztów w jednostkach samorządowych.
Prowadzenie:
Zbigniew Bartuś – Publicysta Forsal.pl i Dziennika Gazety Prawnej
Panelistki/ści:
Łukasz Bałajewicz – Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości
Tomasz Herbasz – Kierownik Referatu Inwestycji, Gmina Przywidz
Roman Kaczmarczyk – Członek Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona sp. z o.o., w latach 2014–2024 Burmistrz Lądka-Zdroju
Oskar Pawłowski – Wiceprezes Zarządu, Energa Operator
Adam Pustelnik – Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi
Marcin Skwierawski – Wicemarszałek, Samorząd Województwa Pomorskiego, Wiceprezydent Sopotu w latach 2014–2023
RELACJA:
Transformacja energetyczna i dążenie do neutralności klimatycznej stawiają przed samorządami nowe wyzwania i szanse w zakresie zarządzania energią. Wzrost kosztów energii, rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz nowe regulacje wymuszają optymalizację i efektywne bilansowanie zużycia oraz produkcji energii.
Samorządy coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii (PV, magazyny) czy poprawę efektywności energetycznej budynków i infrastruktury, ale istotnym zagadnieniem pozostaje ich skuteczne wykorzystanie. Bilansowanie energii, czyli dostosowanie produkcji do zużycia w czasie rzeczywistym, pozwala nie tylko zmniejszyć koszty, ale także poprawić stabilność dostaw i efektywność energetyczną jednostek samorządowych: szkół, centrów kultury, centrów sportu czy infrastruktury technicznej.
- Czym jest bilansowanie energii i jakie są jego praktyczne zastosowania w gminach?
- Jakie technologie (np. magazyny energii, inteligentne sieci) wspierają efektywne zarządzanie energią?
- Jakie wyzwania stoją przed JST w zakresie integracji OZE z lokalnymi sieciami?
- Jakie polskie i europejskie samorządy skutecznie wdrażają strategie zarządzania energią, również w mieszkalnictwie i budownictwie?
- Jakie mechanizmy wsparcia (np. dotacje, ulgi, finansowanie ze środków unijnych) są dostępne dla samorządów?
- Jakie są modele współpracy JST z sektorem prywatnym i spółkami energetycznymi? Jakie rozwiązania proponują operatorzy sieci dystrybucyjnych dla JST?
- Jakie są kluczowe zmiany w regulacjach dotyczących OZE i bilansowania energii?
- Jakie są przewidywania dotyczące cen energii i ich wpływu na budżety JST?
Media społecznościowe Kongresu:
facebook.com/LocalTrendsKongres
linkedin.com/showcase/localtrendskongres/
twitter.com/LocalTrendsKon